شیشه های لمینت

شیشه لمینت نوعی شیشه ایمنی شامل دو یا تعداد بیشتری از لایه های شیشه همراه با لایه های طلق PVB ( پلی وینیل بوتیرال ) طی یک فرآیند ترکیبی فشار و دما بوجود می آید . طلق PVB با ضخامتهای مختلف که کاربردی ترین آنها mm 0.38 و mm 0.76 و mm 1.52 می باشد جهت ساخت انواع شیشه های لمینت بکار می رود . تعداد لایه های شیشه لمینت براساس نوع کاربرد آنها تعیین می گردد . وجود طلق های PVB در میان دو لایه شیشه باعث می شود که شیشه پس از شکستن فرو نریزد و ذرات شیشه خرد شده بصورت چسبنده به طلق نگهداشته شده و از جدا شدن و پخش شدن آنها در محیط جلوگیری شود به همین جهت استفاده از شیشه های لمینت در ساختمانهای مرتفع در جلوگیری از خطرات ناشی از حوادث طبیعی مثل زلزله و آتش سوزی که باعث فرو ریختن شیشه های معمولی و سکوریت می شود بسیار موثر است .
همچنین یکی از مزیت های شیشه های لمینت این است که می توان چندین نوع شیشه را به صورت همزمان در لایه های مختلف آن بکار برد و کارآیی شیشه ها را افزایش داد .


 

مزایا و خصوصیات شیشه لمینت :

 

1- کنترل نور و کاهش مصرف انرژی

 

2- کاهش نفوذ آلودگی صوتی :

امروزه آلودگی صوتی یکی از مسائل مهم در شهرهای بزرگ و پر جمعیت می باشد که کاهش آن در فضاهای داخلی از جمله منازل ، بیمارستانها و . . . به یکی از مسائل مهم در صنعت معماری مبدل شده است . واحد اندازه گیری شدت صوت دسی بل می باشد . شدت صوت در محیط های مختلف متفاوت می باشد .

در شهرهای بزرگ میزان شدت صوت حدود 65 تا 75 دسی بل می باشد و این در حالی است که برای مراکزی که نیاز به آرامش دارند مانند بیمارستانها حدود 38 دسی بل می باشد . میزان ایزولاسیون شیشه در مقابل صوت STC (Sound Transmission Class ) نام دارد و برحسب دسی بل بیان می شود هر چه میزان این کمیت برای شیشه ها بیشتر باشد میزان عایق بودن آن در برابر نفوذ آلودگی صوتی بیشتر است .
 

3- ایمنی در برابر ضربه و آتش سوزی و زلزله :

یکی از مهمترین مزایای شیشه های لمینت ایمنی بسیار زیاد در برابر ضربه و همچنین حوادثی همچون زلزله و آتش سوزی می باشد . شیشه های معمولی و سکوریت با اصابت ضربه و در مواقع زلزله و آتش سوزی بعلت ایجاد تنش های شدید مکانیکی و حرارتی شکسته و فرو می ریزند و این مسئله باعث ایجاد خطرات بسیار زیاد شده و همچنین از بین رفتن جدار شیشه ای باعث نفوذ آتش به قسمتهای دیگر و باز شدن راه جهت عبور سارقین در مواقع سرقت می گردد . شیشه های لمینت بعلت وجود طلق های PVB در برابر ضربه و تنش های شدید مکانیکی و حرارتی مقاوم بوده در صورتی که بشکند فرو نمی ریزند و قطعات آنها به طلق چسبیده باقی می ماند و به این صورت شیشه کاملا در جای خود باقی مانده و این مسئله امکان نفوذ آتش از محل شیشه به قسمتهای دیگر در حین آتش سوزی و نفوذ سارقین حین سرقت را به طور کامل از بین می برد .
کما اینکه فرو نریختن قطعات شیشه در ساختمانهای مرتفع از مسائل مهم ایمنی در حین زلزله می باشد . این خاصیت شیشه لمینت باعث شده که این نوع شیشه ها محصولات مناسبی جهت استفاده در سقف استخرها ، اماکن عمومی ، ساختمانهای مرتفع ، شیشه های راه پله ها و . . . باشند .
 

4- مقاومت در برابر نفوذ اشعه ماوراء بنفش یا U.V :

نور خورشید از سه طیف اصلی تشکیل شده است که شامل نور ماوراء بنفش ، نور مرئی و مادون قرمز می باشد . نور ماوراء بنفش (U.V ) قسمتی از پرتوهای نور خورشید می باشد که طول موج آنها بین 290 تا 380 نانومتر می باشد ، این پرتوها برای سلامتی انسان بسیار مضر بوده و ورود و تابش بلند مدت آنها موجب تغییر رنگ مبلمان ، فرش و پرده می شود .
نور مرئی پرتوهایی با طول موج 380 تا 780 نانومتر می باشد که قابل رویت با چشم انسان می باشد و ضرر و زیانی نداشته و فقط تابش بیش از حد آن در بعضی محیطها مناسب نیست . نور مادون قرمز پرتوهای با طول موج 790 تا 3000 نانومتر می باشند . این بخش از نور خورشید قسمتی است که به صورت حرارت احساس می شود . انتقال حرارت از طریق تابشی توسط این امواج صورت می گیرد . تقریبا 3/2 از انرژی ورودی و خروجی از راه پنجره به صورت تابش در طیف مادون قرمز جریان می یابد .
وجود طلق PVB در بین لایه های شیشه لمینت باعث مقاومت این شیشه ها در برابر اشعه U.V می شود . با افزایش ضخامت طلق PVB میزان عایق بودن این شیشه نسبت به U.V افزایش می یابد و استفاده از طلق PVB با ضخامت 1.52 میلیمتر در شیشه ها باعث می شود که تا میزان بیش از 95% از نفوذ اشعه U.V به داخل ساختمانها جلوگیری شود . استفاده از شیشه های سان انرژی و Low-E همراه با دیگر شیشه ها به صورت لمینت بطور کامل از نفوذ اشعه مضر U.V و همچنین اشعه مادون قرمز جلوگیری می نماید و نقش مهمی در حفظ سلامت انسان و ماندگاری رنگ لوازم داخلی منازل دارد .